خواب

 

 

يکي از نياز هاي زيستن انسان، خواب است که ارضاء اين غريزه، امر ضروري است و اقدام به تاخير انداختن آن ممکن نيست، نيازهاي جسمي انسان، قابل تاخير هستند. مانند نياز جنسي و يا خوراکي اما تحقيقي که از طريق آزمايش نشان داده است، دو روز نخوابيدن موجب هذيان گفتن مي شود و ادامه آن تا چهار روز باعث از دست دادن حافظه مي گردد. و به مدت يک هفته به طور کلي فرد را از فعاليت مي اندازد مهمترين شکنجه ها براي شخص، وادار به به بي خوابي و جلوگيري از خوابيدن است که بدن تحمل آن را ندارد در احاديث اسلامي نيز همين نظريه صريحا ذکر شده . امام صادق (ع) مي فرمايد: ستة ليس للعباد فيها صنع: المعرفة و الجهل. والرضا و الغضب و النوم و اليقطه(خصال صدوق ،ج1،ص 289)<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

در شش مورد است که مردم در آنها نقشي ندارند و از توانشان خارج است . 1- معرفت که افاضه خدا است . 2- جهل پرده هاي ناداني و جهالت3- خوش آمدن از چيزي 4- خشم گرفتن از چيز ديگر 5- خواب 6- بيداري. قرآن کريم نيز مي فرمايد " و جعلنا نوککم سباتا " (سوره نباءآيه9) خواب شما را ، مايه آرامشتان قرار داديم.

در تفسير نمونه ذيل آيه مي نويسد: با اينکه يک سوم زندگي انسان را خواب تشکيل مي دهد، هنوز اسرار خواب به خوبي شناخته نشده حتي اينکه چه عامل سبب ميشود که در لحظه اي معين، بخشي از فعاليتهاي مغزي از کار مي افتد و سپس پلک چشمها بر هم آمده و تمام اعضاي تن، در سکون و سکوتفو ميرود، هنوز به درستي روشن نيست ولي اين مسئله روشن است که "خواب" نقش عظيمي در سلامت انسان دارد. پزشکان رواني تلاش مي کنند که خواب بيمار خود را تنظيم کنند. چرا که بدون آن تعادل رواني از بين مي رود و معالجه بيمار ممکن نيست.

خلاصه اين تحول و دگرگوني عجيبي که به نام "خواب" براي انسان پيدا مي شود. شگفتي زيادي دارد که آن را شبيه يک معجزه مي دانند .

از نظر پزشکي نوعي ترشحات شيميايي خاصي است که در مغز جمع مي شوند به گونه اي که عدم ارضاي اين نيازها، انسان را گرفتار انواع آسيب ها مي نمايد.

بعضي علت خواب را عاملي فيزيکي مي دانند که انتقال خون از مغز، به قسمت هاي ديگر بدن، اين پديده را به وجود مي آورد و براي اثبات عقيده خود از تختخواب مخصوص استفاده مي کنند به نام تختخواب ترازويي.

بعضي عامل عصبي مي دانند . که سيستم فعاليت عصبي ويژه اي در مغز موجود است که حکم گاز اتومبيل را دارد بر اثر خستگي خاموش ميشود.(تفسير نمونه ،ج16 ص45)

پس هنوز عامل اصلي خواب به طور مسلم تشخيص داده نشده ولي از نظر اسلام، ارضاي آن يک ميزان خاص و بيش از حد ارضاي آن موجب نتيجه اي کاملا متضاد مي گردد. به اين معني که خواب وسيله اي است صرفا براي وظايف ديني که بستگي به نياز دارد و اگر در آن زياده روي شود نتيجه منفي خواهد داشت.

امام موسي کاظم (ع) مي فرمايد: " ان الله عزوجل يبغض العبد النوام الفارغ" خداوند از آدم بي کار پر خواب، بدش مي آيد اما صادق (ع)‌ مي فرمايد: " کثرة النوم مذهبة للدين و الدنيا" خواب زياد، دين و دنياي انسان را از بين مي برد.

والسلام

/ 7 نظر / 215 بازدید
سجاد

سلام...هميشه پيگير مطالب آموزنده و زيباتون هستم....امیدوارم در پناه خدا موفق باشيد

معصومه

سلام من معصومه 46سالمه تو خواب دیدم پسر بزرگم که 26 سالشه لخت تو بیرون راه میره و من هم بهت زده و شرمناک به او نگاه می کردم و به جای او خجالت می کشیدم که این چه کاریه تو کردی؟ممنون میشم که تعبیر خوابم را بگویید.

فريبا

چندخروس

سميرا

سلام من ۲۶ ساله هستم. خواب ديدم کنار درياچه ای نشسته ام و ميوه های زيتون خیلی درشت از شاخه های درخت بالای سرم روی آب می افتادند و من از اين منظره در خواب لذت ميبردم. لطفا بفرماييد تعبير اين خواب من چيست؟

تعبیر خواب شما :این پسره که لخته میره اون دختر 26 ساله رو می گیره

مانلی

با سلام من زنی ۲۵ ساله هستم.خواب ديدم که نوزادی کهنميدانم مال من بود يا نه.خودش و من را کثيف کرده رفتم که او را بشويم.وقتی تميزش کردم و از بغلم پائين گذاشتم ديدم که بچه چند مار باريک شده است در هم ميلوليدند منون از راهنماييتون

مینا

سلام خسته نباشید. خواب دیدم پسری زیبا همسرم است و به من محبت میکند .مثل واقعیت حتی بقیه اعضای خانواده هم خیلی واضخ بودند .