شرايط معبر

 

آن شرايط عبارتند از:

 ۱- خير خواه باشد ۲- عليم و دانا باشد ۳- دشمن و کينه توز و منافق نباشد.

زيرا آنها  چنان تعبير مي کنند که موافق خواسته خود آنها است معبر بايد قدرت تشخيص زيادي داشته باشد. موقعيت خواب بيننده را بشناسد که در تعبير خواب مؤثر است. شخصي خدمت حضرت صادق(ع) رسيد و گفت خواب ديدم که خورشيد از سر و بدنم طلوع کرده امام عليه السلام خوابش را تعبير کرد. اما او گفت مي گويند خورشيد اقتدار ملک و مملکت است. فرمود: تو از آنها که خليفه مي شوند نيستي و نه سابقه خلافت در آباء و اجدادت وجود داشت. کدام خلافت و فرمانروايي بهتر از اين است که نور ايمان داشته باشي که به اميد آن وارد بهشت شوي. آنها در علم تعبير اشتباه مي کنند عرض کردم صحيح مي فرماييد.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

تشخيص موقعيت يکي از شرايط مهم تعبير است ملاحظه مي کنيد امام عليه السلام خواب دو نفر را که يک نوع خواب ديده بودند چگونه تعبير و تفسير مي فرمايد هر دو خواب ديده بودند مشغول رفتن به کربلا هستند. يکي اذان مي گويد و آن ديگري نيز اذان گفت.

به اولي فرمود تو به مکه خواهي رفت. با استفاده از ايه" وَ اَذِنَ في النّاسِ للحَجِّ يا توُک َرُجالا" به دومي فرمود دزدي خواهي کرد با استفاده از " و اذن مؤذن يا ايتها العير انکم لسارقون" تشخيص اين موارد و فرق بين آن دو گذاشتن، فقط در اختيار معصوم است اينها نکات و وقايعي است که افراد عادي سر از آن در نمي آورند مسئله ديگر که اهميت به علم تعبير مي دهد و اطلاعات ما را در علم. تعبير بسيار کم و کوتاه نشان ميدهد تشخيص موقعيت خواب بيننده است و تطبيق تعبير با مورد خاص است امام صادق (ع) فرمود: کسي که در خواب ببيند داخل حرم کعبه شده ولي مي ترسد، او ايمن خواهد بود که خداوند در قرآن کريم مي فرمايد " حَّرماً آمِنّا" .

معلوم مي شود يکي از طرق تعبير تطبيق با آيات قرآن است و در مورد کسي که خود را در شام ببيند فرمود برکات و نعمتهايي به او ميرسد که در قرآن کريم مي فرمايد: " و جَعَلْنا بَيْنَهُمْ وَ بَيْنَ القري التي بارَکنا فيها" منظور شام است. و از اين داستان تطبيق با آيات را بسيار مؤثر مي نمايد.

گويند مهدي پسر منصور دوانقي در خواب ديد رويش سياه شده به معبران مراجعه کرد گفتند. ما از تعبير اين خواب عاجزيم. خوب است ( ابراهيم بن عبدالله) کرماني را احضار کنيد و از او تعبير بجويي مهدي همين کار را کرد. ابراهيم گفت خداوند به تو دختري خواهد داد. از او پرسيدند به چه دليل مي گويي؟ گفت به دليل اين آيه "وَ اِذا بُشِّرَ اَحَدُهُم بالانثي ظلّ وجهه مسوداً و هو کَظيم"(سوره نحل، آيه 58) در همان روز براي او دختري متولد شد مهدي ده هزار درهم به او بخشيد و هزار درهم ديگر هم موقع تولد بخشيد.

يکي از آقايان علماء مي فرمايد: شخصي به من مراجعه کرد و خوابي را نقل نمود که تعبير آن خواب به دزدي اشاره داشت " مثل اذان گفتن" اما من او را مرد دزدي تشخيص ندادم و خيال مي کردم آدم خوبي است. بالاخره گفتم ممکن است بدت بيايد اين خواب تو دليلي است بر اينکه سرقت کرده اي.

گفت آقا همينطور است . مادر زن و پدر زنم رفتند مسافرت. من خانه آنها را نگه مي داشتم يک روز رختخواب را باز کردم ديدم داخل رختخواب مقداري طلا آلات است. برداشتم اما بعد از برگشتن از مسافرت احتمال نمي دادند . که من باشم ديگري را متهم کردند. که الان او در محاکمه است گفتم: به هر صورت بايد يک کاري بکني لااقل ديگري را از اين گرفتاري خارج کني.

البته اتفاقات خيلي زياد است که به تدوين و نگارش نياز نيست ولي ما به اين مقدار فعلا بسنده مي کنيم.

 

از دارالسلام،ج۴، ص ۳۷۲

برداشت از آرشيو همين بلاگ

 

/ 8 نظر / 98 بازدید
ღღღ ليلـــــي آرزوهــــا ღღღ

منم مجنون ان ليلا كه صد ليلاست مجنونش. به خود گفتم تو هم مجنون و يك ليلاي زيبايي. گفتي محبت كنبرو باشد خداحافظ . ولي رفتم كه تو باور كني دارم محبت ميكنم.///

عباس باباخانی

با سلام خدمت دوست عزيز گوش شنوا از اسم با مسمای شما بسيار خوشم آمد اميدوارم خداوند شمارا توفيق دهد من يک ايرانی مقيم خارج از کشور هستم الحمدالله زندگی خوبی دارم وخدا توفيق ميدهد تا حد امکان سعی ميکنم درخصوص مسائل دينی و واجبات رعايت امور کنم ولی شخصا گناههای فراوانی نیز دارم.هميشه نيز سعی کردم پدر و مادر خويش را نيز راضی نگهدارم ببخشيد که مجبورم خواب ديده شده را به طور واضح مطرح کنم اميدوارم بنده را عفو بفرمائيد: يکی از دوستان خواب ديده که بنده در حال تميز کردن کاسه شکسته يک توالت ميباشم منطور از تميز کردن زدودن کثافات مانده در لبه شکستگی این دستشوئی است باز هم ضمن پوزش از نوع خواب با توجه به اینکه این خواب به طور عجیبی فکر مرا مشغول کرده از شمادر خواست مساعدت در تعبیر آنرا دارم

رويا

سلام خسته نباشيد .من تو خواب خدا رو ديدم.يعني اولش از يك حاي گلي كه كنار اون تو آب عزاداري امام حسين مكردن.من از كوه بالا رفتم وسطا پام به چغندر خورد ورش نداشتم گفتم تو خونمون داريم.به دوستم بودم .بعضي جاها بهش راه دادم.موقع بالا رسيدن سختم بود .نمي دونم دوستم راه دتد يا خودم اما به بالا كه رسيدم خدا رو ديدم ازش پرسيدم بعضي وقتها كه قرآن رو نيت كرده و باز مي كنم معني عذاب ميده كه گفت تو به ثوابش فكر كن نه معنيش.بعد خواستم غذا بكشم ظرف كوچكتري رو نشون داد كه من نميديدم و روش كشيده شئه بود من از اون هم برا خودم هم برا دوستم غذا كشيدم. ممنون ميشم جوابم رو بدين

4 تا کتاب مذهبی خوندی جفنگیات تحویل دادی هیجی از خواب و تعبیراتش نمیدونی و کلا" تعطیلی بابا

مینو

خدایی خودت میتونی بخونی؟؟؟؟؟

فرید

انقدر رنگ زمینه و نوشته هاتون تیره است که اصلا نمیشه خوندش...