خواب ديدن

با عرض سلام:

 

"خواب ديدن":

 مي گويند فعاليتي است نا خوداگاه يعني فعاليتي خارج از کنترل شعور و آگاهي است  اما علت اين فعاليت چيست و از کجا منشاء مي گيرد به اختلاف نظر داده شده است.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 در معاد استاد فلسفي ج1، ص141 عقيده فرويد را در مورد رؤيا چنين مي نويسد: فرويد رؤيا را رابطه اي بين ضمير باطن و ظاهر، يا حيات پنهان و آشکار، خواستههاي سر کوفته، تمايلات واپس مانده، شهوات اقناع نشده و کينه ها و دشمني ها و ... مي داند.   به نظر او، رؤيا به هيچ وجه مربوط به آينده ي مجهول نيست و از فرداي نيامده خبر نمي دهد، بلکه مربوط به ايام طي شده و خوب و بدهايي است که بر انسان گذشته است.

نظريه فرويد و ساير پژوهشگران مادي، صحيح است. اما يک قسم از رؤيا مي شود. و فقط قسمتي از انواع رؤيا را تعبير مي کند. که در روايات اسلامي نيز بيان شده است ولي دو قسم  ديگر از رؤيا، هرگز با چنين تعريفي تطبيق نمي کند ديدگاه اسلام از بعضي جهات از ديدگاه هاي ياد شده مادي درباره ي رؤيا در بعضي مشابهت دارد ولي از بعضي جهات متفاوت است. مثلا اسلام به سه نوع رؤيا اعتقاد دارد که ديدگاه مادي از درک آن قاصر است. رسول اکرم صلي الله عليه و آله مي فرمايد: الرؤيا علي ثلاثة 1- بشري من الله 2- تحزين من الشيطان 3- و الذي يحدث الانسان به نفسه فيراه في منامه

رؤيا سه نوع است. اول: بشارت از جانب خدا. دوم محزون نمودن از طرف شيطان سوم نوعي رويا که از حديث نفس به وجود مي آيد که در خواب انسان مي بيند.

با يک توجه، کاملا مشهود است که نوع سوم رؤيا " الذي يحدث الانسان به نفسه فيراه في منامه" همان نوعي خوابي است که مورد نظر و توجه روان شناسي است اما دو نوع ديگر، خارج از قوه درک روان شناسي امروز است.

امام صادق(ع) نيز مي فرمايد: الرؤيا علي ثلاثة وجوه 1- بشارة عن الله للمومن 2-و  تحزين من الشيطان و اضعاث احلام  رؤيا سه نوع است: اول بشارت است براي مؤمن دوم: حزن و اندهي که شيطان در خواب براي انسان به وجود مي آورد. نوع سوم خواب هاي پوچ و آشفته.

/ 0 نظر / 46 بازدید