خواب راست يا دروغ يا آشفته؟

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

سلام:

کمتر کسي را مي شناسيم که در زندگي خوابها يي نديده باشد که به پاره اي امور مخفي و يا مشکلات علمي و يا حوادث آينده از خير و شر دلالتش نکرده باشدو چنين امري را نمي توان حمل بر اتفاق کرد و گفت که هيچ ارتباطي ميان آنها و تعبيرشان نيست.مخصوصا خوابهاي واضح يا صريح که به تعبير نيازي ندارد، به طور کلي هيچيک از رويا ها خالي از حقيقت نمي باشد و ريشه و اسبابي دارند که باعث پيدايش آنها در نفس و ظهور انها در خيال مي شود.بنا بر اين مي توان اذعان نمود براي هر رؤيايي تعبيري هست ولي تعبير بعضي از آنها عوامل طبيعي و بدني در حال خواب است و تاويل بعضي ديگر عوامل اخلاقي است و بعضي ديگر با سببهاي متفرقه و اتفاقي در ارتباطند.

خوابهايي که حقيقت دارند و صريح هستند از ديدگاه علامه طباطبايي با الهام از قرآن به دو دسته تقسيم مي شوند:

قسم اول : رؤياهايي که خواب بيننده در آنها هيچ گونه تصرف و تمثيلي نکرده و قهرا و بدون هيچ زحمتي با تاويل خود انطباق دارند،

قسم دوم :خوابهاي غير صريح هستند که صاحب رؤيا از جهت حکايت در آن تصرف کرده ، يا به تمثيل و يا به انتقال از معناي رؤيا به چيزي که مناسب آن يا ضدش است،

 اين قسم دوم نياز به تعبير دارد. حالت دوم خود به دو نوع تقسيم مي شود يک نوع خوابي که صاحب رؤيا فقط يک بار در آن دخالت مي کند و نوع ديگر که نفس صاحب رؤيا به يک انتقال و دو انتقال اکتفا ننموده و بدون آنکه به حدي توقف کند ، انتقال بعد از انتقال و تصرف بعد از تصرف کرده به طوري که برگرداندن رؤياي نامبرده به اصلش مشکل است. اين گونه رؤيا ها را" اضغاث احلام " مي گويند.که يا فاقد تعبير است و يا تعبير کردن آنها مشکل يا غير ممکن است.

خداوند در کلام خود به هر سه قسم رويا اشاره کرده است: از قسم اول ، روياي حضرت ابراهيم عليه السلام و روياي مادر حضرت موسي عليه السلام و پارهاي از رويا هاي حضرت رسول اکرم صلي الله عليه و آله، و قسم دوم را هم در عبارت " اضغاث احلام " در سوره يوسف اشاره نموده و از قسم سوم رؤياي حضرت يوسف عليه السلام و روياهاي دو زنداني و رؤياي پادشا مصر .

در روايتي از پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله چنين آمده است :

 

خواب ديدن سه نوع است: يا بشارتي از ناحيه خداوند است و يا وسيله اي براي غمناک و حز ين کردن مردم از طرف شيطان و در مواردي  مسائلي است که انسان در فکر خود پرورانده و آن را در خواب مي بيند." الرؤيا ثلث: فبشري من الله و حديث النفس و تخويف من الشيطان" در روايتي حضرت محمد فرموده اند:

" خواب ديدن سه گونه است: دسته اي تهديداتي از طرف شيطان براي اندوهگين ساختن فرزندان آدم ، برخي رؤيا هايي هستند که از اهتمام فرد خواب بين در حالت بيداري حکايت دارد و نوع سوم به عنوان بخشي از قسمتهاي چهل و ششگانه پيابري تلقي مي گردد.

بر حسب عوامل گوناگون و تاثير پذيري رؤياها از برخي حالات و شرايط ، خوابها متعدند:

رؤياهاي راستين که به تفضيل به آنها اشاره خواهيم کرد.خوابها يي که در آنها راست و دروغ با يکديگر آميخته اند.حضرت امام صادق عليه السلام به مفضل از اصحاب خود فرمودند:

"در مورد خواب ديدن انديشه کن ، که چگونه خداوند در مورد آنها تدبير بکار گرفته است ، زيرا راست و دروغ آن را با هم آميخته است، اگر همه رؤيا ها راست بود تمام مردم پيامبر بودند و اگر تمام خوابها کاذب بودند ، نه تنها فايده اي نداشت بلکه امري زائد و بي معنا بود.

ابو بصير گويد ، به امام صادق عليه اسلام عرض کردم :فدايت شوم، خواب راست و دروغ از کجا بر مي آيد؟ فرمود:

" خوابهاي دروغ و پريشان آن است که مرد در آغاز شب مي بيند، در آن وقت تحت تسلط شهوات است و آن خوابها چيزي نيست جز انچه در خيال انسان مجسم شود و انها دروغ و بر خلاف در آيد و اما خواب راست ، آن است که انسان پس از گذشتن دو ثلث از شب هنگام آمدن فرشته ها ببيند وآن سحر است و اين خواب راستين است که ان شاء الله تخلف ندارد.

رؤياهاي کاذبه خوابهايي است که طي ان صور خيالي و جزيي با معاني کلي پيوند و رابطه اي ندارد و لذا تعبير آن بي جا و بي مورد مي باشد و هرگز آدمي را به آگاهي جديدي نمي رساند و در آينده دور يا نزديک نيز واقع نمي شود.گاهي رؤياهاي راستين با احساسات، تمايلات و حوادث گذشته و يا رويداد هاي همزمان ممزوج مي شودو در نتيجه حقيقت چنين خوابهايي را دچار ترديد مي نمايد، زياده روي  در خوردن برخي غذاها قبل از خوابيدن، حرن و اضطراب شخص يا ناراحتي هاي رواني و دردهاي جسماني ، ارتکاب گناه و سر پيچي از قوانين اخلاقي ممکن است خوابهاي واقعي را مخدوش کند.خواب افراد مست و جنب و خانمها در هنگام حيض و امثال آن ممکن است آميخته به کذب باشد.

 

/ 10 نظر / 1555 بازدید
مهدي

با سلام خدمت شما دوست عزيز . در فرصت آتی حتما مطالب شما را خواهم خواند اما... آئين در آئينه ، به منظور طرح چكيده اي از آراء دين شناسانه دكتر سروش و نقد و بررسي آن توسط خوانندگان ، تاسيس گرديده است . شما نيز مي توانيد ، در صورت تمايل ، به نقد و تحليل آراء ايشان بپردازيد. با تشکر

ظاهربین خیرخواه

با سلام پيشنهاد می کنم برای نوشتن مطالب در قسمت align گزینه justify را انتخاب نمایید.

Varzandeh

سلام....از راهنماييتون بسيار متشکرم....موفق باشيد

پيام هنگامی

من خوابی ديدم که ۵تا قبر کنده شده است. که دوتا از انها مادرم و ديگری خواهرم است و سه تا ديگر انها يکی همسايه و ديگری فاميل و ديگری يک مرد قريبه می باشد . می خواستم ببينم تعبير خواب مادرم چيست ؟

مسعود

من خوابی در سحر بعد از نماز ديدم که با عشقی که ۲سال منتظرش بودم و در رسیدن به او شکست خورده بودم چون خودش نمی خواست . در خواب رضایت پدرش وخودش را که فردی مرا پیش ان ها برده بود برای ازدواج با او دادند.۵/۱/۱۳۸۵

حنان

خواب ديدم گربه سيا نگاه ميکرد. ميخام بفهمم خوب آست يا بد؟

حنان

i saw in my dreams a black cat looking at me.i want to know the meaning of my dream.or at least is it a bad or a good dream.

مرضیه

یکی ازدوستان خوابی در مورد من دیده که مرده ای دست من را گرفته وبه آن دنیا میبرد ومن چادر مشکی بر سر وسرم هم پایین بوده آیا میتواند این تعبیر راداشته باشد که من در اینده به بدبختی وپشیمانی نسبت به ان طرف که خواب دیده میشوم ایا میشود این خواب تذکری برای من باشد وواقعیت داشته باشد خواهش میکنم راهنماییم کنید چون میترسیم این خواب روی بزرگترین تصمیم زندگیم مشکل ایجاد کند با تشکر

شیرین

در خواب می دیدم همه انسان ها ترسیده و مضطربن و می دون و از خدا کمک می خوان ... من هم دویدم آسمان سیاه شده بوده .... و باذهای تنذی می وزید ... هر از چند گاهی یک سری روح با چادرهای سیاه یا قباهای سفید کسی رو با خودشون می بردن .... یک پیز مرد که چادر سیاه پوشیده بود و خیلی خسته بود و با عصا راه می رفت به من گفت تا دیر نشده توبه کن .... من از ترس گریه می کردم و خدا رو صدا می کردم .... که ازخواب پریدم خواهش می کنم اگر تعبیرش رو می دونید به من بگید

رها

سلام.خسته نباشید خواب دیدم یجایی دارن نذری میدن و من جلوی یه خونه ای ایستادم که نام خانم زینب (ص) روی ان نوشته... و اشصت پای چپم بریده و خونی شده است.. در ضمن این خوابو 29رمضان دیدم...تعبیرشو میدونین؟ممنون میشم