خواب عصر

سلام

از خوابهاي نا بسا ما ن ، خواب عصر است. از نظر شرع ممنوع و نا صحيح است، لذا فرمود: "النوم بعد العصر خرق ."يعني خواب بعد از عصر پريشاني و حماقت است.پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله فرمود: من نام بعد العصر فاختلس عقله فلا يلؤ من الا نفسه. يعني هر کس بعد از عصر خوابيد و عقل خويش را از دست داد فقط خود را ملامت کند.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

منضور از عصر، موقعي است که سايه شخص دو برابر طول خودش مي شود و اول فضيلت نماز عصر است.لذا در حديث قدسي خداوند مي فرمايد : اذکرني بعد الصبح ساعه و اذکرني بعد العصر ساعه اکفيک جميع مهماتک . بعد از صبح ساعتي به ياد من باش و بعد از عصر ساعتي مرا ياد کن ، تا من تمام گرفتاري ها يت را بر طرف نمايم .يعني در اين ساعتها بهتر است بيدار و متوجه باشي نه در خواب فرو رفته باشي .ابته اغلب مردم زمان ما ، در هر دو موقع در خوابند . صبح ها در خواب و عصر ها پس از صرف نهار تا هنگام نزديک غروب بخوابند. زندگي ماشيني و سرگرمي ها و تلويزيون يعني همان  که در ادبيات قديم ذکر شده که موجودي مي ايد که يک چشم بزرگ دارد و هر قدمش يک مايل است و از هر جاي بدنش يک ساز بلند مي شود و دروغگو است { تمام فيلمها  بر پايه مثلا اينطور و شايد در آينده اينطور ساخته مي شوند و تمام گزارشات و اخبار بر اساس مصلحت و مديريت جامعه يا ميل وخواست قدرتها ساخته مي شوند} به هر حال سرگرمي تلويزيوني چنين ارمغاني را براي ملتها به هديه آورده است. خداوند عاقبتش را به خير کند .

أارالسلام مي نويسد خواب روز 5 قسم است .

1-     خواب بين طلوع صبح و طلوع آفتاب که زشت است .

2-     خواب بعد از طلوع آفتاب که کسالت زا و سستي آفرين است .

3-     خواب قبل از ظهر که از آن تعريف بسيار مي شود.

4-     خواب بعد از ظهر که فاسد است.

5-     خواب عصر يا آخر روز که همان خواب عصر است که مو جب چند بيماري روحي و جسمي مي شود.

پس تنظيم خواب در ديدن رؤياهاي صادقه و کاذبه اثر بسزايي دارد که بايد بهترين را انتخاب نمود، يعني همان ساعات مجاز و مستحب : يعني 1/3 دوم شب و خواب قيلوله که نزديک ظهر است که امام مي فرمايد : اصدق الرؤيا القيلوله . يعني صادق ترين خوابها رؤياي نزديک ظهر است .

 

/ 4 نظر / 3942 بازدید
خانمی هستم

روزه بودم که عصر وقتی خوابیدم خواب دیدم دارم غذا میخورم تعبیرش چیست

سعید

سلام حدیث درست اینه:النوم بعدالعصرحمق

امیر

سلام خسته نباشید خیلی فیض بردیم

هدی

عالی بود