شادي شب زنده داري،

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

 

در اسلام تاکيد بر اين است که جز براي امر واجب کسي را از خواب بيدار نکنند و همين بيدار کردن هم در مواردي بايد با کسب اجازه قبلي از طرف  باشد. علامه طباطبايي مقيد بودند قبل از فرا رسيدن ماه مبارک رمضان از همسايه ها اجازه بگيرند که اگر براي سحر خواب ماندند ، آنها را بيدار کنند.

اما شب زنده داريدر اسلام سفارش شده و در قرآن کريم مي خوانيم:  " و من اليل فتهجد به نافله لک عسي ان يبعثک ربک مقاما محمودا " (سوره اسراء آيه 79).

يعني : پاره اي از شب (نزديک به اذان صبح) را به نماز خواندن زنده بدار ، اين نافله ( اضافه) خاص تو است، باشد که خدايت تو را به مقامي محمود برساند.

ولي بسيار بيداري کشيدن مذموم و ناپسند است، جز شبهايي که مخصوص احياست.

خداوند در پاداش سحر خيزان آن را چنان  عظيم دانسته که در بيان عظمت آن فرموده است : هيچ کس از آن اطلاع ندارد. علامه مجلسي در کتاب " بحار الانوار " اين روايت را ذکر کرده است : اشرف امتي حمله القرآن و اصحاب الليل " يعني : در امت من افرادي شرافت دارند که حامل قرآن ( مروج، مفسر ، حافظ) و شب زنده دار باشند.

آنان که دلي آکنده از عشق به پروردگار و سينه اي پر سوز و شوقي وافر براي نيايش و ستايش رب خويش دارند، شب برخواسته و بيدار گرند.

 به قول حافظ شيرين سخن :

دلا بسوز که سوز تو کار ها بکند         دعاي نيم شبي دفع صد بلا بکند   

 

حکيم الهي قمشه اي سروده است:

شب مردان که در ره تيز گامند           بسان شمع سوزان در قيامند

به شب مرغان حق را سوز و ساز است         به خاک  عشق شب روي نياز است

 

يا حافظ فرموده :

مرو بخواب که حافظ به بارگاه قبول       ز ورد نيم شب و درس صبحگاه رسيد  

 

افرادي که سحر خيزند و در صبح صادق بيدارند، نشاط فراواني دارند و رونق و انرژي براي تلاش دارند، نوشتن ، مطالعه کردن، ورزش و کارهايي که به آرامش نياز دارند در اوقات نتايج بهتري دارند.

آيت الله سيد محمد حسين تهراني (ره) از قول برادري ايماني نقل کرده است :

شبي حوالي اذان صبح در حرم مطهر و منور حضرت امام حسين عليه السلام بسر مي بردم و تمام حاضرين به عبادت و دعا و زيارت مشغول بودند، يکي از ارباب مکاشفه و صاحب حال که او را مي شناختم، در بالاي سر مطهر به تفکر فرو رفته بود و در آن حال زايرين منتظر بودند وقت اذان صبح فرا رسد تا نماز صبح را اقامه کنند.من آمدم نزد آن انسان شريف و پرسيدم: آقا ،نماز صبح شده است ؟ نگاهي به من کرد و گفت :مگر چشم نداري ؟ نديدي که ملائکه شب رفتند و ملائکه صبح آمدند.!

حضرت علي عليه السلام مي فرمايد:

" چه خوشبخت است آنکه فرائض را انجام مي دهد، حمد و قل هو الله  کار اوست،   رنجها و ناراحتي ها مانند سنگ آسيا در زير پهلوي او خرد مي شوند.شب هنگام از خواب دوري مي کنند و انگاه که سپاه خواب حمله مي آورد، زمين را فرش و دست را بالش قرار مي دهند و خيالي اسوده دارند. لبها شان به ذکر پروردگارشان اهسته حرکت مي کند، ابر گناهانشان بر اثر استغفار کنار مي رود....".

حافظ مي فرمايد :

سحر با باد مي گفتم حديث آرزومندي      خطاب آمد که واثق شو به الطاف خداوندي 

يا : دعاي صبح و آه شب کليد گنج مقصودست     بدين راه و روش مي رو که با دلدار پيوندي .

که نظاير اين ابيات در ديوان حافظ عليه الرحمه ، 250 بيت است.

سر مکش حافظ ز اه نيم شب    تا چو صبحت آينه رخشان کنند. يا:

حافظ در کنج فقر و خلوت شبهاي تار      تا بود وردت دعا و درس قرآن غم مخور.

يا : ديشب به سيل اشک ره خواب مي زدم      نقشي به ياد خط تو بر آب مي زدم.

و سلام  بر کسي که همه حرفها را بشنود و هر يک بهتر بود پي بگيرد. 

/ 1 نظر / 71 بازدید
مجيد

جالب بود سر بزن بهم