اهميت تعبير رويا

 

 

تعبير و تفسير رؤيا از مشکلترين مسائل مورد نياز مردم است بالاخره ناگزير و گاه و بيگاه انسان خواب هاي مبهمي مي بيند که چاره ايي جز تعبير واقعي ندارد. اما اين تعبير و تفسير را چه کسي مي تواند بکند و آيا به هر کس مي توان اعتماد کرد؟ و حرف هر کس در اين مورد قابل اعتماد است ؟

 اين مسئله ايست که بايد بررسي دقيق شود . و معبرين واقعي شناخته شوند تا به ايشان مراجعه کنند . ضمنا بايد بررسي گردد که آيا قاعده ايي براي کيفيت تعبير هست که بتواند به آن قاعده و قانون اعتماد کرد.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

اينک ملاحظه کنيد در يک خواب چه اختلاف تعبيري بوجود مي آيد حالا بايد ديد کدام تعبير صحيح است . وقتي فرعون زمان حضرت يوسف به نام "وليدبن ريان" که پادشاه اصلي مصر، او بود و عزيز مصر وزيرش محسوب مي شد. آن خواب را براي اعيان مملکت خود نقل کرد. که ديد هفت گاو فربه از يک نهر و رود خارج شدند و هفت گاو لاغر، که از نهري خشک خارج شدند هفت گاو چاق را خوردند و هفت خوشه گندم دانه بسته و عالي ديد اما هفت خوشه ديگر، خشک که بر آنها پيچيده بود.

اطرافيان فرعون گفتند : اينها خواب پوچ و آْشفته است ما تعبير چنين خواب هايي را نمي دانيم.  اما ديديم به معبر واقعي که مؤيد به تاييد خداوند و مطلع از واقعيات با افاضه ي خداوند بود، که رسيدند براي آنها چه تعبير مهمي کرد و با همين تعبير جان مردم آن مرز و بوم را از خطر مرگ قحط و غلا ، نجات بخشيد يوسف عليه السلام گفت: هفت سال مثل سالهاي قبل زراعت خواهيد کرد . محصول بر مي داريد. ولي هفت سال متوالي دچار کمبود آب و محصول کم خواهيد بود. بايد از اين سالها رخاء و فراواني براي سالهاي قحط و غلا نگه داريد و مقداري نيز براي بذر و کاشتن نگهداري کنيد تا بتوانيد نجات يابيد.

چنانچه ملاحظه مي کنيد؛ حضرت يوسف (ع) برنامه ي اقتصادي يک مملکت تا چهارده سال بحراني را توضيح مي دهد. که فرعون تحت تاثير تعبير صحيحي و در عين حال مسلم او قرار مي گيرد و تقاضا مي کند يوسف زنداني را آزاد نموده بياورند. با همين تعبير به مقامي عالي مي رسد و فرمانرواي مصر ميگردد.

در کافي نقل مي شود: محمدبن مسلم گفت: خدمت حضرت صادق (ع) رسيدم. ابوحنيفه نيز حضور داشت. گفتم آقا يک خواب عجيب ديده ام فرمود کسي که عالم خواب و تعبير است اينجا نشسته،و رو به ابوحنيفه کرد. خواب خود را براي او نقل کن!

گفت در خواب ديدم وارد خانه ام شدم . زنم از خانه خارج شد گردوي زيادي را شکست و بر سر و صورتم پاشيد. ابو حنيفه گفت: تو چند روزي با خويشاوندان زنت در ارث اختلاف خواهي داشت. اما بعد از يک گرفتاري زياد به حاجت خود ميرسي امام عليه السلام فرمود:والله درست (به خطا) رسيدي. ابو حنيفه از جا حرکت کرد و رفت.

ابو بصير گفت: آقا از تعبير او خوشم نيامد فرمود: ناراحت نشو تعبير او با تعبير ما فرق دارد.

پس علم تعبير به طوري که از آيات و روايات استفاده ميشود، علم بسيار شريف و با اهميت است که خداوند يکي از دلايل نبوت حضرت يوسف عليه السلام را ، اطلاع از علم تعبير قرار داده .

 " و کَذلک يَجتنبک ربک و يُعلّمک مِن تَاويل الاحاديثِ "

خداوند، تو را انتخاب نمود و به تعبير خواب و تاويل اين وقايع آشنا نمود.

اين علم صد در صد عنايتي است از خداوند که به انبياء و ائمه اطهار عليهم السلام و گاهي به بعضي از فضلا از علما و دانشمندان که آن هم بر اثر مخالفت با هواي نفس و شدت پايداري در راه خداوند داده شده ديگر نمي توان به تاويل و تعبير اين و آن اعتماد کرد بايد دنبال معبري گشت که يا معصوم باشد و يا ارتباط خاص با معصومين داشته باشد تا به تاويل او اعتماد نمايد.

امام صادق (ع) به طربال فرمود: وقتي پادشاه دستور داد يوسف را زنداني کنند. خداوند تعبير خواب را در آنجا به يوسف الهام نمود  که در زندان خواب زندانيان و اطرافيان آنها را تعبير مي نمود.

در حديث ديگر جابر جعفي از امام باقر (ع) نقل ميکند: من از تعبير رؤيا که از دانيال نبي نقل مي شود پرسيدم، که آيا صحيح است يا نه ؟ فرمود بلي صحيح است به او وحي مي شد.

 او پيامبر بود از چيزهايي که خداوند به او آموخته بود تعبير رؤيا بود. پيامبري صديق و حکيم بود به خدا و به محبت ما خانواده اعتقاد داشت. پرسيدم به محبت شما خانواده؟!  

قالَ اي وَالله وَ ما من  نبي و لا مَلکٍ الاّ و کانَ يوُمِنُ بمجبتنا "

فرمود آري به خدا قسم هيچ پيامبر و فرشته ايي نيست مگر اينکه دين او به ما خانواده است.

 

(دارلسلام ،ج4،ص327و328)

 

 

مرحوم نوري ، در دارلسلام مي نويسد : علم تعبير از علوم انبيا است خصوصا در مورد يوسف صديق و دانيال پيامبر، که يا تصريح دارند و يا با اشاره از قواعد آنها استفاده مي شود. و يا از علومي که به ائمه منتهي مي شود يا کسي که با تهذيب نفس و مخالفت با هواي نفس به چنين مقامي رسيده است.

با اين توضيح معلوم ميشود که رجوع به کتابهاي تعبير فايده ايي ندارد مخصوصا کتابهايي که داخل اين اقسام نباشد با اينکه گاهي بعضي از مطالب آنها ممکن است با واقعيت تطبيق نمايد ولي قابل اعتماد نيست.

اين ادعا را ثابت مي کند فرمايش امام صادق (ع) که به محمدبن مسلم . در مورد تعبير خوابش به وسيله ابو حنيفه فرمود: تعبير آنها با تعبير ما مطابقت ندارد و از ما نيز مطابق آنها نخواهد بود. در نتيجه اعتماد به تعبير ابن سيرين و ديگران که در اين راستا نيستند صلاح نيست . در روايات امام صادق(ع) مي فرمايد: رؤيا مطابق مي شود با تعبيري که اشخاص مي کنند. مثل کسي که پايش را از زمين بلند کرده نمي داند کجا بايد بگذرد، به او اجازه مي دهند فلان جا بگذارد.

 

 Δ در تاريخ چهارشنبه، 9 مهر، 1382  اين بلاگ توسط اين يادداشت بروز رسانی شده بود!

 

/ 30 نظر / 157 بازدید
نمایش نظرات قبلی
جلال عباسيان

سلام من خواب هلو ديدم ميشه تعبيرش رو برام بنويسيد ؟ هلوهايی بودند خيلی خوشرنگ و سرخ و زرد و خيلی درجه يک . يا علی

علیرضا

سلام . خسته نباشید . من خواب دیدم دارم شراب میخورم شرابی که به شیرینی نبات و قرمزی خون بود . تعبیرش چیست ؟ اگر پاسخ بدید ممنون میشم .

من خواب ديدم که بيه امامزاده رفتم و در اون جا جز من و يه مستخدم کسی نبود و ديوارهای امامزاده همش کاهگلی بود وزريشم همين طور. و من خم شدم و رفتم داخل ذری تو اون جا يه قبر بوذ که روی سنگ قبر اييه های قرانی نوشته شوده بود و وقتی داشتم ميامدم بيرون قبر باز شود ويک پيرزن با موهای بلند به سمتم امد ومن خيلی ترسيد بودم بعد از من چيزی ميخواست که پدرم بهش داده بود بعد من رفتم بيرون و وقتی برگشتم ديدم پيرزن فقط استخوناش مونده و يه دفعه از خواب پريدم. باتشکر میخواستم این خواب رو تعبیر کنید

سامان خطيب زاده

من خواب ديدم که بيه امامزاده رفتم و در اون جا جز من و يه مستخدم کسی نبود و ديوارهای امامزاده همش کاهگلی بود وزريشم همين طور. و من خم شدم و رفتم داخل ذری تو اون جا يه قبر بوذ که روی سنگ قبر اييه های قرانی نوشته شوده بود و وقتی داشتم ميامدم بيرون قبر باز شود ويک پيرزن با موهای بلند به سمتم امد ومن خيلی ترسيد بودم بعد از من چيزی ميخواست که پدرم بهش داده بود بعد من رفتم بيرون و وقتی برگشتم ديدم پيرزن فقط استخوناش مونده و يه دفعه از خواب پريدم. باتشکر میخواستم این خواب رو تعبیر کنید

سيمين

سلام خوابم در مورد رفتن به سر قبر و فاتحه خواندن بوده تعبيرش چيه؟ مرسي

فريده

من خواب ديدم از درختی که در همسايگی ماست در اثر وزش باد تعدادی گردو به داخل حياط ما ريخته است و من رفتم و تمامی گردوها را جمع کردم . ممنون می شوم اگر تعبير خوابم را بگوييد.

ناتالیا

سلام / ممنون میشم اگه تعبیر این خواب رو بهم بگید / مامانم خواب دیده که : من داشتم یه سوسک بزرگ رو میخوردم و میگفتم که من دارم کیف میکنم! ......... این تعبیرش چیه؟! / من منتظر جوابتون هستم / میشه لطف کنید جوابش رو توی همین پست بزارید؟! من میام اینجا میخونمش / واقعا سپاسگذارم

علی احسان

خواب دیدم که دردوصف جدامرده هارااززنده هاجدامیکنندومن درصف مردگانم تعبیرش چیه؟مرسی اگه جوابش روایمیل کنی.

دریا

دشب خواب دیدم خواب دیدم 2 تا جنازه زن و شوهر بودن وسط حال خونمون دفنشون کردن خیلی نگرانم ممنون میشم تعبیرشو واسم بفرستین هرچه زودتر منتظرم [رویا]

مكتب هاي رويابيني

با گزيده اي از حكمت كهن رويابيني در فرهنگهاي گوناگون آشنا شويد كتاب مكتب هاي رويابيني : www.royabiny.mihanblog.com